אנרגיה סולרית

***לאחרונה קיבלתי שאלה על אנרגיה סולרית, מאחר שפורום זה לא עוסק בהיבטים כלכליים אתייחס רק לחלקה הראשונה של השאלה, מה זה אנרגיה סולרית.
אנרגיה פוטו-וולטאית – "פוטו" במשמעות אור ו"וולטאי" במשמעות חשמל.כל הטכנולוגיה מבוססת על שימוש בחומר מוליך למחצה, המסוגל לשחרר אלקטרונים, אותם חלקיקים שליליים אשר הם הבסיס לחשמל. החומר המוליך למחצה השכיח ביותר לשימוש בטכנולוגיה הפוטו-וולטאית הוא צורן (סיליקון), יסוד הנמצא לרוב בחול.תאים פוטוולטאים (או תאי שמש) מכילים לכל הפחות שתי שכבות של מוליכים למחצה, אחת הטעונה בחלקיקים חיוביים, והשנייה טעונה בחלקיקים שליליים.
כאשר אור מאיר על המוליכים למחצה, השדה החשמלי הנמצא בצומת שבין שתי השכבות גורם לזרם, היוצר זרם ישר. ככל ששטף האור חזק יותר, כך זרם החשמל הנוצר חזק יותר
מערכת פוטו-וולטאית אינה זקוקה לאור בהיר וחזק בכדי לפעול. היא מייצרת חשמל גם בימים מעוננים, כתלות בצפיפות העננים. כמובן שתנאי אור חזקים ייצרו יותר חשמל
סוגים של תאים סולארים:

"שכבה דקה" – מודולים פוטו-וולטאים המבוססים על טכנולוגיית "שכבה דקה"
נבנים ע"י שיקוע של שכבות דקות ביותר של חומרים הרגישים לאור ע"ג משטחים זולים, כמו זכוכית, פלדת אל-חלד או פלסטיק. רובו של תחום זה נמצא עדיין בפיתוח, אולם נראה כי בעתיד הוא יהווה חלק גדול מהמערכות הפוטו-ואלטאיות
כיום, ניתן למצוא בצורה מסחרית בעולם שלושה סוגים של מודולים המבוססים על "שכבה דקה". מודולים אלו מיוצרים מהחומרים הבאים
1.amorphous silicon
2.copper indium dieseline
3.copper indium gallium dieseline
"cadmium telluride" – חומרים אלו מכילים שכבות פעילות בעובי של מיקרונים (מיליונית המטר) בודדים. התפתחות זאת מאפשרת את מיכון הייצור בצורה רחבה יותר, בהינתן יצירת מוצר באיכות טובה, וזאת היות וכל פס הייצור בנוי ליצירת המודול הסופי בהתאם לדרישות. בנוסף, התהליך דורש פחות עבודה מזה שדורש התהליך של יצור מודולים מסיליקון גבישי, וזאת היות ונחסכת הרכבת התאים הסולארים הבודדים  למודול שלם, תהליך הדורש עבודה רבה. נכון לשנת 2003 רק 6% משוק האנרגיה הפוטווולטית היתה מטכנולוגיית "שכבה דקה", אולם הצפי כי טכנולוגיה זאת תתפוס מקום נכבד יותר בעתיד.מתוך שלוש הטכנולוגיות המסחריות לייצור בטכנולוגיית "שכבה דקה" סיליקון אמורפי תופסת את המקום החשוב ביותר בכל הנוגע לייצור והתקנה.

"תאים מרוכזים" – הינם תאים אשר קולטים את האור הנופל משטח רחב לתוך שטח קטן של קולט פוטו-וולטאי בעל נצילות גבוהה, וזאת בעזרת מרכזי אור אופטים (כמו עדשות פרנל, או צלחות-ראי). טכנולוגיה זאת מקטינה את הצורך במספר ושטח התאים הסולארים. שני החסרונות הבולטים בטכנולוגיה זאת הם חוסר היכולת להשתמש בקרינת האור המפוזרת, וכן, שהתאים חייבים להיות מכוונים תמיד כלפי השמש, זאת בעזרת מערכת עקיבה.טכנולוגיית "ספרל סולאר" – עושה שימוש בטיפות סיליקון קטנות המודבקות במערך על רדיד אלומיניום. טכנלוגיה זאת יכולה להביא להתייעלות כספית היות ומדובר בצמצום של תצרוכת הסיליקון. כמה חברות בעולם מתכננות לנסות את טכנולוגיה זאת בצורה מסחרית, כאשר אחת מהן כבר הוכיחה נצילות של 11% בטכנולוגיה זאת. זאת דוגמא טובה להתפתחות המדעית המהירה שחלה בתחום הפוטו-וולטאי בשנים האחרונות!
 
"מודולים" – הינם קבוצה של תאים פוטו-וולטאים המחוברים ליחידה אחת, לרוב לאחר שסידרו אותם ביחד מתחת למשטח זכוכית. הם גם חסינים, עמידים ולא חדירים למים. יצרני מודולים לרוב נותנים אחריות של 20-25 שנה על ביצועי המודול.כאשר מתקינים מערכת של מודולים פוטוולטאים, מתארים אותה כבעלת כושר ייצור של 3 קילו-וואט-פיק (kWp). משמעות הדבר שזה הספק הזרם של המערכת, כפי שנבחן במבחנים סטנדרטיים בינ"ל (STC), לצורך השוואה בין מודולים שונים. לצורך העניין, נציין כי מערכת של 3 קילו-וואט-פיק, תופסת בממוצע שטח 27 מ"ר, ומספיקה לייצור מספיק אנרגיה הדרושה למשק בית ממוצע במרכז אירופה. בישראל, נצטרך כמות פחותה של מודולים להפקת אותה האנרגיה, וזאת עקב קרינת השמש החזקה באזורנו (עד פי שתיים מאשר בגרמניה, לדוגמא). 

היתרונות בשימוש באנרגיית שמש
1.הדלק בחינם
2.אין חלקים נעים, היכולים להתפרק או להישבר.
3.תחזוקה מינימאלית דרושה להפעלת המערכת
4.מערכת מודולארית היכולה להיות מותקנת במהירות בכל מקום.
5.אין רעש, אין פליטת חלקיקים מזהמים ואין זיהום גזים לסביבה.

נלקח מהאתר www.solari.co.il
מחשבון סולרי: למחשבון

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: